Vegan dumplings with spinach, kale and leek
Nawet mięsożercy, co prawda głodnemu, bardzo smakowały :) Ciasto zaparzane z dodatkiem mąki razowej i do tego farsz szpinakowy z jarmużem i porem. Lekko podsmażone na oliwie roślinnej i czego tu chcieć więcej. Nie weganom polecam zrumienić je na lekko przepalonym maśle, co nada im orzechowego, słodkiego, maślanego smaku. Posypać pistacjami i voilà, danie gotowe!
Zwykle unikam dań mącznych, chociaż je bardzo lubię. Gdy już przygotowuję takie obiady staram się dosypywać mąki razowej, aby poczuć, że jem zdrowo. Polecam takie gotowanie każdemu i zalecam przyzwyczaić do mąki pełnoziarnistej całą rodzinę, z dziećmi na czele. Ja mam teraz sześciomiesięcznego niemowlaka, któremu zaczynam rozszerzać dietę. Póki co pojadł już brązowy ryż, kaszę jaglaną i razowy makaron (oczywiście jeżeli mam wymieniać produkty z grupy węglowodanów). Co do karmienia dziecka to zapewne będę się jeszcze rozpisywać nie raz, bo to dla mnie całkiem nowe i ekscytujące doświadczenie.
Miłego dnia!
Ciasto
- 200 g mąki pszennej
- 100 g mąki pszennej, razowej (graham)
- 300 ml wody
- 25 g masła kokosowego
- płaskie, pół łyżeczki soli
Ciasto robimy jak w tym przepisie.
Farsz
- 250 g świeżego szpinaku
- 3 mocno ściśnięte garści jarmużu bez łodyg
- 1 por
- ząbek czosnku
- masło kokosowe
- 100 ml śmietanki sojowej
- 3 łyżki posiekanego szczypiorku
- pieprz czarny
- sos sojowy do smaku
- miks ziół włoskich (przywiozłam kiedyś z Campo de Fiori z Rzymu, jest to mieszanka ziół z chilli, oregano, tymiankiem, bazylią)
Por i czosnek podsmażyć na oleju kokosowym. Szpinak wrzucić do wrzątku i gotować 2-3 minuty. Odcedzić i drobno posiekać. Jarmuż oderwać od twardych łodyg i również drobno posiekać.
Szpinak i jarmuż dodać do podsmażonego pora. Dusić razem przez ok 15 minut.
Dolać śmietankę, sos sojowy do smaku. Gotować aż płyn odparuje. Doprawić ziołami i pieprzem do smaku.
Ciasto rozwałkować w prostokąt. Wyciąć nożem kwadraty. Nakładać łyżeczkę farszu i przykryć drugim kwadratem ciasta (jeżeli ciasto jest zbyt omączone posmarować wodą). Skleić przy pomocy widelca lub ręcznie. Poukładać na tacce wysypanej mąką i przykryć ściereczką, aby nie wyschły.
Wrzucić do osolonego wrzątku z łyżką oliwy. Gotować 2 minuty od momentu jak pierogi wypłyną.
Podsmażyć na oliwie lub na maśle (nie wegańska wersja) razem z kilkoma pistacjami. Posypać szczypiorkiem. Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz