sobota, 8 kwietnia 2017

Wielkanocne Jajeczka Bounty

Easter Coconut Chocolate EggsCoś szybkiego, łatwego, a zarazem smacznego dla zabieganych. Trzeba być troszeczkę fanem kokosów, aby zakochać się w tych czekoladkach, ale myślę, że obiektywnie będą smakować każdemu. 

Warto pamiętać, że kokos to bomba błonnikowa! Zawiera również magnez, potas, kwas foliowy, oraz 'dobry tłuszcz', który jest metabolizowany przez nasz organizm łatwiej, niż np. tłuszcz zwierzęcy. Kokos zaleca się też osobą będącym na diecie, gdyż dzięki wysokiej zawartości błonnika (aż 60%) 'wypełnia żołądek' i daje uczucie sytości na dłużej. 

Dosyć tych zdrowotnych dywagacji, bo można by tu zachwalać w nieskończoność, a przecież idą święta i nie zawsze nam chodzi, aby właśnie teraz jeść zdrowo ;) Za to smacznie jak najbardziej. Zaszalałam więc i przygotowałam te batoniki ze słodkim mleczkiem skondensowanym (normalnie użyłabym mleczka kokosowego i ksylitolu). Dzięki takiej kombinacji można użyć tylko 3 składników, aby przygotować te smakołyki (kokos, mleczko i czekolada do polania). Mielone migdały czy mąka kokosowa są tutaj opcjonalne, ważne aby utworzyć dość 'lepistą' masę, którą obowiązkowo należy schłodzić w lodówce przed uformowaniem czekoladek. Polanie ich czekoladą dodaje im charakteru, użyjcie takiej jaką lubicie, ciemną, mleczną, białą. 

Dobrym pomysłem będzie zlecenie dzieciom udekorowanie uformowanych już jajeczek np. kolorową posypką, czy kolorowym lukrem.Przyjemności!

  • 370 g mleczka skondensowanego, słodzonego
  • 130 g wiórków kokosowych
  • 2 łyżki mielonych migdałów
  • łyżka mąki kokosowej (można pominąć)
  • czekolada 70% kakao do oblania + kilka łyżek mleka
  • wiórki kokosowe
  • inne (kolorowa posypka, cukier puder, kakao)


Wiórki, mąkę kokosową i migdały zalać mleczkiem. Wymieszać. Miskę z masą zawinąć w folię spożywczą i schować do lodówki na kilka godzin (minimum 3). 

Po schłodzeniu uformować w dłoniach jajeczka. Obtaczać je w wiórkach kokosowych, cukrze pudrze, kakao lub polać roztopioną czekoladą. Czekoladę topimy z odrobiną mleka w kąpieli wodnej. Należy ją przestudzić zanim zaczniemy dekorować batoniki, ale nie musi być zimna. Oblane czekoladą jajeczka układać na kratce lub foli aluminiowej i pozostawić do zastygnięcia. 

Przechowywać w lodówce. Prześlij komentarz